کالیبراسیون و اهمیت آن

اصولا برای هر نوع تجزیه و تحلیل در پروژه،نیاز به داده های دقیق و درستی می باشد (این موضوع همواره به صورت پیش فرض مورد توجه قرار می گیرد). حال اگر داده هایی که در مراحل مختلف برداشت و پیاده سازی که از دستگاه های اندازه گیری حاصل می گرددريا،دقیق و درست نباشد،مبنای تجزیه و تحلیل های پروژه درست نبوده و مسلما مسیر پروژه را به بیراهه کشانده و حتی در بسیاری از موارد موجب خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

از همین رو در تمامی نظام های مدیریت کیفیت،کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و در تمامی پروژه ها به عنوان یکی از ارکان اصلی و پایه تعریف شده و باید با کمترین مغایرتی به اجرا درآید.

کالیبراسون چیست:

کالیبراسون عبارت است از مقایسه یک دستگاه اندازه گیری با استاندارد و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن و در صورت لزوم تنظیم دستگاه در مقایسه با استانداردهای مربوطه.

کالیبراسون در ژئوپی:

شرکت ژئوپی با تاسیس و تجهیز آزمایشگاه های پیشرفته کالیبراسیون در استان البرز و منطقه پارس جنوبی (عسلویه)، نام خود را به عنوان نامی پیشرو در زمینه ارایه خدمات کالیبراسیون در کشور مطرح ساخته است. آزمایشگاه کالیبراسیون این شرکت سال 1380 فعالیت خود را در منطقه پارس جنوبی آغاز نموده و امروز با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت خود این افتخار را دارد که به عنوان تنها شرکت ارایه دهنده خدمات کالیبرایون در زمینه دوزبین های نقشه برداری،(تچهیرات اپتیک و تجهیزات ابزار دقیق) در منطقه پارس جنوبی در جهت افزایش کیفیت پروژه  های در دست ساخت و در حال بهره برداری این منطقه خدمتد گذار باشد.

همچنین این شرکت در سال 1391 با توجه به نیاز استان البرز به وجود مرجعی معتبر جهت کالیبراسیون تجهیزات نقشه برداری،اقدام به تاسیس آزمایشگاه مجهز تجهیزات اپتیک و تجهیزات ابزار دقیق در این استان نمود. بهره گیری از متخصصان مجرب و آموزش دیده بین المللی در زمینه کالیبراسیون این تجهیزات و همچنین بکارگیری متدهای علمی،نرم افزارهای به روز و تجهیزات مدرن، آزمایشگاه این شرکت را تبدیل به قطب علمی و تخصصی معتبر در زمینه کالیبراسیون تجهیزات اپتیک و ابزار دقیق نموده است.

 

کالیبراسون دوره ای

معمولا خطای وسیله اندازه گیری نسبت یه زمان و با استفاده های مکرر از آن افزایش می یابد. شناسایی رشد تدریجی خطاهای اندازه گیری و افزایش آن به راحتی توسط  کابران امکان پذیر نیست.از این رو انجام کالیبراسیون های منظم دوره ای که سبب افزایش طول عمر دستگاه شده و از بروز مشکلات اساسی جلوگیری می کند،الزامیست.

شرکت ژئو پی در مهر ماه سال 1393 اقدام به استقرار الزامات استاندارد ISO/IEC 17025:2005 در آزمایشگاه خود نمود. با همت متخصصان این شرکت و با استفاده از دانش مشاوران بین المللی مجرب،علیرغم پیچیدگی های فنی بسیار زیاد در نهایت این شرکت موفق به پیاده سازی این سیستم در آزمایشگاه اپتیک و ابزار دقیق خود در منطقه پارس جنوبی شد و اردیبهشت ماه سال 1394 موفق به دریافت گواهینامه ISO/IEC 17025:2005 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) به شماره 695 گردید. هم اکنون تمام عملیات اجرایی کالیبراسیون در این شرکت با رعایت اصول فنی منطبق بر استاندارد  ISO/IEC 17025:2005 توسط متخصصان مجرب انجام می پذیرد.

آشنایی با استاندارد ISO/IEC 17025:2005

ISO/IEC 17025:2005  استانداردی است که در سال 2000 تودین شده است و هدف اصلی آن کنترل فعالیت ـزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون از ئو منظر کیفی و فنی است. مهمترین دستاورد انطباق یک آزمایشگاه با این استاندارد، اطمینان از صحت نتایج کالیبراسیون با آزمون مربوطه است.در این ایزو بر استفاده ار روش های آزمونی که منطبق بر یکی ار استانداردهای بین المللی ،منطقه ای و یا ملی باشد تاکید شده است.

تحت کنترل بودن شرایط محیطی انجام کالیبراسیون،صلاحیت اپراتورها،کالیبره و تحت کنترل آزمایشگاه بودن دستگاه ها از اهمیت فراوانی برخوردار است و چگونگی خرید کالاها و خدمات،ارایه گزارش به مشتری،چگونگی دریافت نمونه یا نحوه و طول مدت نگهداری آن نیز مورد نوجه این استاندارد قرار دارد.ضمن آنکه بر مبنای ایزو 1705، قالب کنترل فرآیند انجام کالیبراسیون و منطبق نگه داشتن آن بر مبنای استاندارد،مشخص شده است.مهمترین خصوصیت ISO/IEC 17025 را باید در اطمینان از صحت نتیجه ی کالیبراسیون بدانیم که بر مبنای آن نتیجه کالیبراسیون انجام شده در سازمان صاحب اعتبار استاندارد،برای همه معتبر است.